Ugrás a fő tartalomra

1138 Budapest, Váci út 179-183


+36-1/585-8180

Széchenyi 2020

Projektek


21. századi szakképző intézményfejlesztési program - Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum komplex fejlesztése

Projektazonosítószám: RRF-2.2.2-23-2023-00011

 

A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, a Széchenyi Terv Plusz program keretén belül 5,017 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást használhat fel. A támogatás intenzitása 100%.

A fejlesztés célkitűzése, hogy magas színvonalú infrastrukturális feltételeket, korszerű oktatási eszközöket biztosítson a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum fejlesztésbe bevont szakképző intézményei számára.

A fejlesztéssel érintett helyszínek:

 

  • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Bánki Donát Technikum (1138 Budapest, Váci út 179‒183.)

A tervezett beruházás célja, az eszközfejlesztés révén javítani a szakképző intézményben folyó szakmai képzés színvonalát. A technikum a főváros legnagyobb, csak autós szakmákat oktató iskolája, ahol több mint 900 diák oktatása folyik. Jelenleg az oktatás nagy része az Otto- és dízel motorokról szól. A szakképző intézmény kiemelt célja, hogy a korszerű szakmai tudás megszerzését a szakmai képzésben használt eszközpark megújításával a szakképző intézmény biztosítani tudja, a tanműhelyben magas színvonalú tanulási környezetet alakítson ki. A fejlesztés megvalósításával a szakképző intézmény a képzésével szorosan kapcsolódni fog az Európai Unió 2035-ös belsőégésű járművek forgalomba hozatalának tilalmához és a 2050-re előírt karbonsemlegességéhez. Az Európai Közösség ezen elképzeléseihez igazodva a tanműhelyének fejlesztésével a szakképző intézmény célja, hogy évtizedekig magasan képzett, versenyképes munkaerőt biztosíthasson a szervizek és autógyárak részére. A felvázolt fejlesztési cél eléréséhez a szakképző intézménynek szüksége van a legmodernebb digitális és smart eszközökkel felszerelt tanműhely kialakítására, korszerű ismeretek átadásához szükséges tanulási környezet kialakítására. A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Bánki Donát Technikumban sem korábban megvalósult, sem folyamatban lévő egyéb forrásból támogatott fejlesztés nem történt, a tervezett fejlesztés ezen ok miatt semmilyen egyéb fejlesztéshez nem kapcsolódik.

 

  • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Fáy András Technikum infrastrukturális beruházás keretében tanműhely építése és eszközbeszerzése. (1095 Budapest, Mester utca 60‒62.)

A szakképző intézmény infrastruktúrafejlesztésének – tanműhely és a hozzá illeszkedő eszközpark – célja az iskola tanműhelyét magában foglaló csarnok helyett egy komplex tanműhely létrehozása, magas színvonalú tanulási környezet kialakítása, modern digitális oktatáshoz szükséges eszköz-háttér megteremtése, az általános, és a gépjárműmechatronikai, valamint gépjármű elektronikai területeken korszerű oktatás feltételeinek létrehozása, az autóipar és a járműjavító vállalkozások elvárásainak megfelelő tudással és gyakorlattal rendelkező magasan képzett, versenyképes munkaerő biztosítása.

Ennek megfelelően a hidrogénüzemű gépjárművek gyakorlatorientált képzéséhez szükséges környezet megteremtése elengedhetetlen, melynek alapját a felépülő modern tanműhely biztosítja. Az eddig oktatott hibrid, plug-in hibrid, elektromos gépjármű-technológia mellé megjelenik a Toyota Mirai mint hidrogénhajtású gépjármű, amelynek biztonságos szervizeléséhez szükséges célszerszámok listáját a cégtől megkapták, és többek között ennek alapján állították össze az eszközfejlesztési igényünket. Az új tanműhely tantermeinek és műhelyeinek integrált felhasználási célú kialakításával biztosítani tudják a digitális, kooperatív oktatás valamennyi feltételét, amely megfelel a 21. századi színvonalú szakképzés oktatási követelményeinek, az épület végső energiafelhasználása legalább 30%-kal csökken a fejlesztés előtti állapothoz képest. A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Fáy András Technikumban sem korábban megvalósult, sem folyamatban lévő egyéb forrásból támogatott fejlesztés nem történt, a tervezett fejlesztés ezen ok miatt semmilyen egyéb fejlesztéshez nem kapcsolódik.

 

  • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Technikum (1184 Budapest, Hengersor u. 34.)

A technikum el szeretné érni, hogy a szakképző intézmény minden hallgatója úgy kerüljön ki az iskolából, hogy az alapkompetenciákon túl rendelkezzen olyan készségekkel, kompetenciákkal, amelyek megalapozzák a gazdaság által igényelt képzettség elsajátítását és az egész életen át tartó tanulást. A gazdaság versenyképességének egyik kulcsa a minőségi szakemberképzés, magasan képzett, versenyképes munkaerő biztosítása a munkáltatók részére. Az iskolának olyan minőségűnek kell lennie, hogy valós alternatívát jelentsen a pályaválasztó diákok számára. A tanműhelyben 1 lakatos, 1 gépi forgácsoló, 1 CNC-s műhely, 1 mérőlabor, 1 számítógépes tanterem és 1 csoportterem áll az oktatás szolgálatában. A gépek, berendezések elavultak, korszerűsítésük szükségessé vált. A fejlesztés célja a tantermi berendezésének, szerszámainak kicserélésével olyan eszközök és berendezések beszerzése, amelyek biztosítják a modern oktatáshoz szükséges eszköz-hátteret, mind az általános, mind a szakmaspecifikus területeken.

 

  • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum (1211 Budapest, Kossuth Lajos utca 12. és 1211 Budapest, Weiss Manfréd. u. 203.)

Az eszközbeszerzés célja, hogy a szakmai képzés színvonalát emelje, a korszerű szakmai tudás megszerzését biztosító eszközparkot megújítsa, a szakmai képzés minőségét javítsa. A magasan képzett, versenyképes munkaerőt biztosítása az autóipar és a repülő ágazat részére. Ehhez a szakképző intézménynek szüksége van az Európai Unió elvárásainak megfelelő légijármű-műszerész technikus, légijármű-szerelő technikus, gépjármű-mechatronikai technikus és alternatív járműhajtási technikus szakmák képzéséhez szükséges a gazdaság igényeinek megfelelő, továbbá a duális képzőpartnerek képzési képességeit kiegészítő oktatási eszközök, szerszámok beszerzésére, korszerű oktatási környezet kialakítására.

 

  • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Szily Kálmán Technikum és Kollégium (1097 Budapest, Timót utca 3.)

Az infrastruktúra és a tanműhely eszközfejlesztésének célja az iskola főépületének és tornatermének komplex felújítása, modern ipari, társadalmi és gazdasági igények kielégítése, magas színvonalú tanulási környezet kialakítása, az emberi erőforrás felfejlesztése, magasan képzett, versenyképes munkaerő biztosítása. A fejlesztés célja az iskola tanműhelyébe olyan eszközök beszerzése, amelyek az Ipar 4.0 igényei szerint a Szakképzés 4.0 követelményei között képesek kiszolgálni a tanulói igényeket. A megvalósításhoz a vonzó, biztonságos, a mai kor követelményeinek megfelelő környezet kialakítása is szükséges, tehát az iskolaépület általános állapotának javításán túl az elavult informatikai rendszerek cseréje, a teljes körű akadálymentesítés is. Az iskolaépület működési költségeinek csökkentése.

A fejlesztés eredményeként a minőségi szakmai oktatás feltételeinek megteremtésével, a vonzó tanulási környezet biztosításával a szakképző intézmények képzési és oktatási feltételei a munkaerőpiac igényeinek megfelelők lesznek, működtetésük költséghatékonyabbá és fenntarthatóbbá válik.

A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum komplex fejlesztése című pályázat a 21. századi szakképző intézményfejlesztési program (RRF-2.2.2-23) konstrukció keretében valósul meg.

 

A finanszírozó alap a Helyreállítási és Ellenállóképsségi Eszköz.

 

A projekt tervezett befejezési dátuma 2026. március.

21. századi szakképző intézményfejlesztési program - Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum komplex fejlesztése


Csatolt fájlok

rrf_project.pdf

Letöltés


KIMIKK
Aeroplex Ltd.BKV Zrt.Fővárosi VízművekIvanics Csoport
Széchenyi 2020

    • SZC logo fehér
    • Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum

      1138 Budapest, Váci út 179-183

    • Telefon: +36-1/585-8180

      E-mail: info@gszc.hu

      OM azonosító: 203031


    2024Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum